Strona głównaBlogPolskie centra inicjatyw senioralnych - Wrocław

Polskie centra inicjatyw senioralnych - Wrocław

Dni Seniora, konferencje, wydawnictwa, a przede wszystkim bardzo wiele inicjatyw publicznych i prywatnych, kierowanych do osób dojrzałych - czy Wrocław wyrasta na stolicę seniorów?
Polskie centra inicjatyw senioralnych - Wrocław [© CCat82 - Fotolia.com] Tematyka związana z osobami starszymi jest żywa w większości dużych miast i w części mniejszych. W ciągu 10 lat istnienia portalu Senior.pl w tej kwestii nastąpiły ogromne zmiany. Obserwujemy je z radością i zainteresowaniem, chętnie też publikujemy informacje o poszczególnych inicjatywach, programach i wydarzeniach.

Postanowiliśmy przybliżyć naszym Czytelnikom miasta, które naszym zdaniem w szczególny sposób wyróżniają się działaniami na rzecz seniorów. Rozpoczynamy od Wrocławia - miasta, które jest naszej redakcji szczególnie bliskie - nie tylko ze względu na bliskość geograficzną, ale też z uwagi na wydarzenia, w których sami braliśmy lub bierzemy udział.

W województwie dolnośląskim znajduje się ponad 10 procent polskich . W samym Wrocławiu jest kilkanaście placówek oferujących Seniorom różnego rodzaju kursy, wykłady i inne projekty edukacyjne. "Swoje" UTW mają największe uczelnie stolicy Dolnego Śląska - Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Akademia Wychowania Fizycznego, Dolnośląska Szkoła Wyższa, Papieski Wydział Teologiczny oraz inne szkoły wyższe.

Edukacja seniorów nie jest we Wrocławiu wyłącznie domeną uczelnianą. Zajęcia dla osób dojrzałych odbywają się w wielu miejscach - w domach kultury, w bibliotekach, w szkołach, w ośrodkach i placówkach organizacji pozarządowych oraz firm. Ciekawą inicjatywą jest Akademia Rozwoju Seniora - projekt edukacyjny i integracyjny . Na zajęciach seminaryjnych można poszerzać wiedzę, podczas warsztatów rękodzieła, realizować się artystycznie i rekreacyjnie, a w trakcie otwartych prelekcji spotykać z ciekawymi ludźmi i ich pasjami, uczestniczyć również w integracji z osobami niesłyszącymi i młodzieżą. Kształcenie ukierunkowane jest przede wszystkim na rozwój osobisty poprzez animację kulturalną, warsztaty manualne oraz aktywizację ruchową. Nowa i interesująca inicjatywa to Klub Seniora zorganizowany przy ośrodku Angel Care, oferujący bezpłatnie różnego rodzaju zajęcia i spotkania - na przykład cieszące się ogromną popularnością a także ćwiczenia fizyczne, trening umysłu, warsztaty artystyczne, wieczorki taneczne, wykłady czy kluby zainteresowań. Bezpłatne są także cykle wykładów Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku, w ramach których słuchacze mogą dowiedzieć się więcej na temat różnych religii i kultur, poznać tajemnice Biblii czy odbyć zajęcia z coachingu dla osób dojrzałych. Takich inicjatyw jest we Wrocławiu bardzo wiele - każda osoba starsza znajdzie coś dla siebie.

Oprócz zajęć edukacyjnych wrocławscy seniorzy mogą korzystać z wielu form rozrywki - od tańszych wejść na basen, zajęcia sportowe i rekreacyjne po darmowe lub zniżkowe wejścia na wydarzenia kulturalne. Część wydarzeń dostępna jest dla wszystkich chętnych, z innych mogą korzystać posiadacze Wrocławskiej Karty Seniora, honorowanej w kilkudziesięciu miejscach w mieście. Do programu może bezpłatnie przystąpić każdy mieszkaniec Wrocławia mający 60 lat i więcej.

Od kilku lat we Wrocławiu działa też projekt "Miejsca przyjazne Seniorom", w ramach którego lokalizacjom wolnym od barier komunikacyjnych, architektonicznych lub mających specjalną ofertę dla osób po 60 roku życia przyznawane są specjalne certyfikaty . Weryfikacji miejsc, które zgłaszają się do projektu dokonuje komisja składająca się z 5 osób, w tym dwóch przedstawicieli seniorów, dwóch pracowników Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego i jednego przedstawiciela Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Listę i położenie miejsc przyjaznych Seniorom można znaleźć na .

Wydarzenia dedykowane osobom starszym mają miejsce przez cały rok, jednakże ich kulminacja ma miejsce na przełomie września i października - podczas . Seniorzy przejmują wówczas "władzę" nad miastem - i symbolicznie (prezydent przekazuje im wówczas klucze do miasta) i faktycznie - bo imprezy i wydarzenia odbywają się niemal we wszystkich dzielnicach Wrocławia, a wiele z nich - w plenerze. Tradycją stał się już Marsz Kapeluszy, połączony z biciem Kapeluszowego Rekordu Wrocławia. W ubiegłym roku wzięło w nim udział 1800 osób, które w radosnym korowodzie przeszły przez serce miasta.

Wrocław to także jeden z głównych polskich ośrodków badań naukowych z dziedziny szeroko pojętej gerontologii (od medycznej po społeczną). Na uczelniach stolicy Dolnego Śląska wykładają i prowadzą działalność naukową osoby zajmujące się różnymi aspektami starzenia się i starości - prof. A. Zych, dr hab. Anna Skrzek, dr Aleksander Kobylarek, ks. dr hab. Henryk Szeloch, czy dr Marta Koszczyc. Na wrocławskich uczelniach regularnie odbywają się też konferencje poświęcone problematyce starzenia się i starości - jak choćby ubiegłoroczne na Uniwersytecie Wrocławskim, czy nadchodząca . We Wrocławiu ma swoją siedzibę redakcja "Gerontologii Współczesnej", a wielu autorów i recenzentów tego czasopisma również jest związanych z uczelniami stolicy Dolnego Śląska.

Warto też wspomnieć o dobrej współpracy organizacji senioralnych z miastem - działa tu Wrocławska Rada Seniorów, a doradca Prezydenta Wrocławia ds. Seniorów - dr Walentyna Wnuk, na codzień pracuje z osobami starszymi.

Czy Wrocław zasługuje na miano polskiej stolicy inicjatyw senioralnych? Pod wieloma względami na pewno tak. Jednakże nadal jest bardzo wiele do zrobienia - przede wszystkim w zakresie przepływu informacji i współpracy pomiędzy instytucjami zajmującymi się pracą na rzecz osób starszych. Wyraźne są nadal braki infrastrukturalne - stary, nieprzystosowany do potrzeb seniorów tabor komunikacji miejskiej (na szczęście pomału ustępujący miejsca bardziej nowoczesnym pojazdom), nieprzyjazne wolniej poruszającym się osobom ustawienia sygnalizacji świetlnej, czy istniejące wciąż problemy z dostaniem się do wielu instytucji (bariery architektoniczne, nieprecyzyjne i niewyraźne oznakowania etc.). Z drugiej jednak strony miasto wspiera wiele inicjatyw na rzecz osób starszych - od wspomnianych już Dni Seniora począwszy, a skończywszy na małych projektach i pojedynczych wydarzeniach realizowanych w ramach różnego rodzaju miejskich grantów. Niezwykle aktywne są też same osoby starsze, które chętnie angażują się nie tylko jako słuchacze czy odbiorcy - ale także jako organizatorzy i wolontariusze. Właśnie ta zwiększająca się z roku na rok aktywność, którą udaje się wyzwalać w seniorach należy do największych wrocławskich atutów na tym polu.

Mamy nadzieję, że cykl zapoczątkowany dziś prezentacją Wrocławia, będzie trwał bardzo długo i obejmie wiele (niekoniecznie tylko największych) polskich miast. Zapraszamy do przesyłania do nas oraz publikowania w informacji o tym, co dzieje się w Waszych miejscowościach.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X