Strona głównaBlogEurowizja 2014. Kobieta z brodą, tolerancja, reklama i... cyrk?

Eurowizja 2014. Kobieta z brodą, tolerancja, reklama i... cyrk?

Kolejne wydanie Eurowizji już za nami. Ale tym razem nie jest jak co roku. Od lat polska obecność na tym festiwalu była symboliczna, o ile w ogóle była. W tym roku miało być inaczej. I jest, ale nie za sprawą polskich wykonawców, a austriackiego piosenkarza o specyficznym scenicznym image. „Kobieta z brodą” zawojowała media i niepodzielnie od kilkudziesięciu godzin panuje w polskim Internecie.
Internauci tworzą memy i bon-moty. Na temat Conchity Wurst wypowiadają się inni artyści, psychologowie, specjaliści od wizerunku oraz (a jakże) politycy. Na temat wypowiadających wypowiadają się specjaliści od (nie)tolerancji, piewcy i krytycy gender. Oczywiście nie brakuje porównań „wynaturzonego” wizerunku, ze zdrową słowiańską prezentacją polskich wykonawców. I to porównań całkiem poważnie serwowanych przez osoby, które jeszcze kilka tygodni temu podkreślały, że wybór akurat uwłacza polskiej godności, polskiej wsi i polskiej piosence. Można to skomentować parafrazą jednej pani minister „Sorry, taki mamy patriotyzm”, ale byłoby to zbytnie uproszczenie. Wygląda na to, że Polacy naprawdę chcieli żeby polski zespół wspiął się na szczyt. Problem w tym, że jakikolwiek zespół na szczyt czegokolwiek. Oczywiście to, czy nasi wykonawcy na Eurowizję się podobają czy nie, jest kwestią gustu, ale sam konkurs od lat stał się synonimem europejskiego kiczu. To naprawdę nie ta sama , w której (zresztą z trudem) w 1974 roku wygrała a w 1988 Celine Dion. A już przecież wówczas krytykowano festiwal za „płytkie schlebianie gustom publiczności”… czyli – znów parafrazując cytat, tym razem z reklamy „Wygrywam wszelkie konkursy, nie ważne jakie?”.

Oczywiście kwestia (nie)wygranej w Eurowizji zaczęła mieć już drugie, trzecie i czwarte dno. Nie zachwycanie się zwycięzcą zostało już ogłoszone przez jedną stronę jako przejaw zacofania i zaściankowości („Jesteśmy 70 lat za Europą”, krzyczy jeden z tytułów). Druga strona z dumą odpiera te ataki, nazywając „postępowców” słownictwem, którego lepiej chyba nie powtarzać… A wszyscy zachowują się, jakby to było coś nowego.

Tymczasem nie jest. Zupełnie nie jest. „Kobiety z brodą” nie tylko były atrakcjami wielu trup cyrkowych, ale także pozowały do portretów (jak choćby słynna "Dziewica z brodą", XVII wieczny obraz który można obejrzeć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu), mężczyźni o scenicznym „kobiecym wyglądzie” to zasadniczo norma od wielu lat. Niekonwencjonalny wygląd – na równi z umiejętnościami wokalnymi przyniósł sławę takim muzykom jak choćby Boy George. A i Polska nie jest taka „zaściankowa”, skoro w talent show sukcesy święcili Michał Szpak i Madox.

Conchita Wurst, fot. Albin Olsson, CC BY-SA 3.0O co zatem chodzi? To proste – o popularność. Conchita Wurst jest teraz na ustach wielu ludzi. Ale kto kojarzy nazwisko Thomas Neuwirth? Austriacki piosenkarz przez wiele lat nie był w stanie we własnej postaci „przebić się” w show biznesie. Wystarczyło (nadal nieźle śpiewając) zapuścić włosy i brodę oraz założyć sukienkę i wykonać makijaż, żeby odnieść sukces, czy choćby zostać zauważonym.

Można zastanawiać się nad ceną takiej sławy, nad tym że „pięć minut” artysty minie, a on na zawsze pozostanie „kobietą z brodą”. Z drugiej jednak strony – czy nie o to chodzi w rozrywce? Żeby zadziwić, zszokować, rozbawić?

Niektóre komentarze wskazują, że w istocie Conchita i Cleo mają wiele wspólnego. Po prostu użyte zostały inne środki „artystycznego wyrazu”, ale cel był ten sam – zapaść w pamięć na tyle, żeby wygrać. Wygląda na to, że Eurowizja ma coraz mniej wspólnego z muzyką, a coraz więcej z rynkiem reklamowym, gdzie „nie ważne jak byle marka została wspomniana”. A muzyka? Cóż, pomału staje się dodatkiem do scenicznego wizerunku, równie ważnym jak ta puszczana podczas zakupów w centrach handlowych…

Joanna Gacka / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 19:04:32, 12-05-2014 Stan_1939

  Bardzo dobry artykuł. Nic ująć, nic dodać. Jedyne moje zastrzeżenie dotyczy anonimowości autora tekstu. Wystarczyły by inicjały lub nick. A może to moja starość wybrzydza?
 • 19:07:07, 12-05-2014 Stan_1939

  Cytat:
  Stan_1939
  Bardzo dobry artykuł. Nic ująć, nic dodać. Jedyne moje zastrzeżenie dotyczy anonimowości autora tekstu. Wystarczyły by inicjały lub nick. A może to moja starość wybrzydza?
 • 19:28:37, 12-05-2014 Stan_1939

  Już dostrzegłem panią Joannę Gacką. Słaba u mnie spostrzegawczość
 • 13:48:45, 14-05-2014 gratka

  Conchita Wurst moim zdaniem zupelnie nieźle zaśpiewała.
  Wszelkie inne dywagacje są niemerytoryczne, a już calkowitym pomyleniem jest żądanie niektórych ugrupowań politycznych aby nie pokazywać w TVP jej wizerunku.
  Czy polityka i ideologia muszą wniknąć we wszystkie sfery życia i sztuki?
 • 13:52:18, 14-05-2014 eledand

  Gratko a witaj i 100% racji,przyznaję....

  A co z Molestowaniem heeeeeeeeeeeeeeeeeeee????!!!!!!

  To można....................................... jeszcze cicho ma być...
 • 16:35:17, 14-05-2014 toy_

  Inaczej by sie tomeczek nie przebil jak w tych babskich szmatkach. Ale prywatnie czuję obrzydzenie. Mogę
 • 17:28:38, 14-05-2014 Romy

  Chciał, żeby było głośno o nim, chciała Eurowizja, żeby było o niej głośno przy okazji i jest. Znacie kogoś kto głosował ze znajomych, bo ja nie. Głosowali na nią ludzie o podobnych gustach, nie tylko muzycznych.
  Po prostu ktoś zrobił duży szum.
  Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że w samej Austrii było dużo przeciwników, by ktoś taki ich reprezentował.
  Teraz dostali jeszcze obowiązek zorganizowania następnego konkursu, i to też ich nie cieszy.
 • 16:12:15, 19-05-2014 Irenka 26

  Dokładnie myślę podobnie, także aby nie powtarzać wcześniejszych myśli, powiedziałabym krótko-brak smaku, kiczowatość i pójście na łatwiznę, aby osiągnąć popularność, zaistnieć w mediach, zaszokować-choćby na krótko! Jeżeli w taki sposób buduje się artystyczny image....to wolę już artystów dawnej epoki, gdzie ciekawa osobowość szła w parze z kulturą osobistą i przede wszystkim ze wspaniałym głosem i interpretacją sceniczną! Dlatego wielu nie chciałoby oglądać tego typu EUROWIZJI, gdyż jest to doprawdy żenujące pod każdym względem, a promujące beztalencia i wszelkiego rodzaju ''dziwactwa''-bynajmniej wcale nie oryginalne, czy inspirujące!
  ... zobacz więcej
 • 16:56:55, 19-05-2014 toy_

  Cytat:
  83.6.217.xxx
  To nie jest "kobieta" z brodą tylko trans, oblech, zbok przebrany za kobietę. C. Kiełbasa .
  Za pozwoleniem Muszelka Kielbasa to mowiace pseudo
 • 16:20:57, 02-06-2014 emalak0

  co takiego w nas "siedzi" , że wciąż roscimy sobie prawo do krytycznej oceny czyjegos wygladu (pomijam niechlujstwo ), sposobu ubierania się , odmiennych poglądów itp.? Mam 56 lat , uwielbiam nosic mini (jeszcze moge), czym wzbudzam oburzenie tzw. beretow i przyzwoitek! ALE JA TAK LUBIE !!! ALE JA TAK CHCE !!! Jestem wolnym czlowiekiem , meczenstwo i worek pokutny nie dla mnie.Brawo Conchita ! Tak trzymaj

Strony : 1 2 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Kosciol.pl
 • EWST.pl
 • eGospodarka.pl
 • Oferty pracy