Strona głównaBlogDzień Teściowej

Dzień Teściowej

Dziś obchodzimy Dzień Teściowej. To doskonała okazja, by przyjrzeć się roli jaką pełnią w życiu wielu z nas rodzice współmałżonka oraz - z drugiej strony - współmałżonkowie naszych dzieci (czyli zięciowie i synowe). A jest ona znacznie większa i bardziej pozytywna, niż czasem chcielibyśmy to przyznać.
Dzień Teściowej Teściowa jest obiektem wielu (często złośliwych i zjadliwych) dowcipów, a relacje teściowa - synowa czy teściowa - zięć regularnie pojawiają się wśród wymienianych kłopotów małżeńskich. Obecnie coraz silniej zaznacza się chęć "odcięcia się" od matki partnera, na przykład przez unikanie zwyczajowego nazywania jej mamą.

Tymczasem obraz teściowych malowany na zewnątrz bardzo często jest po prostu stereotypem - jak wszystkie jednowymiarowym i mało prawdziwym. Czasem wystarczy zrozumieć przyczyny jakie stoją u podłoża zaburzonych relacji. A jest ich obecnie dość sporo. Warto wiec dobrze poznać sytuację rodzinną swojej "drugiej połowy". Powiedzenie "wychodzę za niego a nie za jego rodzinę" nie jest bowiem do końca prawdziwe.

Psychologowie wskazują, że jedną z podstawowych przyczyn konfliktów na linii teściowa-małżonek dziecka mogą być problemy we własnych relacjach z bliskimi. Do ingerowania w życie dorosłych dzieci mają większą skłonność osoby, którym nie układa się w ich własnych związkach (i które często w związku z tym przenoszą "punkt ciężkości" ze współmałżonka na dziecko właśnie). Szczególnie trudna sytuacja występuje w sytuacji, gdy małżeństwo teściów od jakiegoś czasu żyje w stanie konfliktu, lub wręcz się rozpadło, a uwaga została skupiona na dziecku. Założenie przez syna czy córkę nowej rodziny jest wówczas podświadomie postrzegane jako kolejny cios, odebranie następnej wartości w życiu.

Dla matki czy ojca pana lub panny młodej widok swojego dziecka przed ołtarzem bywa swoistym przypomnieniem o przemijaniu, zbliżającym się wieku dojrzałym, który w naszych czasach "kultu młodości" wydaje się czymś znacznie mniej atrakcyjnym niż minione młode lata. Nadal w wielu przypadkach odejście dzieci z domu to także bardzo silny "" - poczucie osamotnienia, bezużyteczności, niepotrzebności, trudność odnalezienia się w nowej sytuacji.

Z drugiej strony, osoby wchodzące w nowy związek bardzo często obawiają się silnych więzów jakie łączą współmałżonka z jego rodziną. Częściowo słusznie, bo tu znów prawdziwe okazuje się stwierdzenie o konieczności "opuszczenia" dotychczasowej rodziny, by można było założyć nową. Ale często obawy te wzmacniane są przez własne poczucie niskiej wartości i - właśnie tak - stereotypy. Tu warto pewne sprawy uświadomić sobie jak najwcześniej - jak choćby to, że proces "opuszczania" dotyczy obojga małżonków i że jest to właśnie proces, nie dokonuje się on magicznie w momencie wymiany obrączek. W niektórych przypadkach wiąże się z dużym wysiłkiem. Nie oznacza to jednak, że można go zaniedbać. Paradoksalnie, specjaliści od terapii małżeńskiej podkreslają, że lojalność okazywana współmałżonkowi i dbanie o jak najlepsze relacje w związku, owocują dużo łagodniejszym przebiegiem "docierania się" z teściami.

to rodzice współmałżonka - czyli osoby, które miały ogromny wpływ na kształtowanie jego charakteru, nawyków, umiejętności, pasji oraz wielu innych cech, które składają się na jego osobowość. To także ukochani dziadkowie naszych dzieci, którzy często mają niebagatelny wpływ na kształtowanie wizji świata i postaw młodego człowieka. Warto o tym pamiętać nie tylko w Dniu Teściowej - choć miłym akcentem tego właśnie święta może stać się podziękowanie za trud włożony w wychowanie współmałżonka - nawet gdy od procesu wychowawczego minęło juz wiele lat...

Joanna Gacka / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy