Strona głównaBlogDługie polskie świętowanie AD 2019

Długie polskie świętowanie AD 2019

Ostatnia dekada kwietnia i początek maja to bardzo specyficzny czas w tym roku. Najpierw Wielkanoc, a zaraz potem majówkowy maraton... w sumie wygląda na to, że zwykłe dni pracy są „przerywnikiem" w wiosennym świętowaniu. Ma to swoje dobre i złe strony...
Długie polskie świętowanie AD 2019 [fot. collage Senior.pl] W tym roku późniejsza data „skróciła" nam dwa następujące po sobie tygodnie pracy. Media prześcigały się zatem w obliczaniu ile dni urlopu potrzeba, żeby zrobić sobie długi wypoczynek. Okazuje się, że wystarczyłoby 8 dni, żeby nieprzerwanie odpoczywać od soboty 20 kwietnia do niedzieli 5 maja, czyli przez dni 16. To wystarczy nawet na dłuższą (i tańszą) przedsezonową wycieczkę, albo na krótszą - na przykład tygodniową.

Wśród dni wolnych przypadających w tym roku na przełom kwietnia i maja, wiele jest kontrowersyjnych dat - świąt, które jedni chcieliby „zlikwidować" oraz dni powszednich, które inni chcieliby „uświątecznić". Może wymieńmy po kolei:

Wielki Piątek

Teologicznie najważniejszy dzień po (lub nawet na równi) Niedzieli Wielkanocnej. W praktyce zwykły dzień pracy i intensywnych zakupów przedświątecznych. Od lat pojawia się postulat, żeby Wielki Piątek stał się dniem wolnym od pracy (np. w zamian za jeden z innych dni), ale raczej szybko się tego nie doczekamy. W „kolejce" do wolnych dni mamy bowiem jeszcze chociażby Wigilię, która - choć nie ma znaczenia religijnego - jest w naszym obszarze kulturowym postrzegana jako ważniejsza dla tradycji.

Wielka Sobota

Tu sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Duża część firm i tak w sobotę nie pracuje, sklepy są zamykane wcześniej. Zatem jest ten dzień takim quasi-wolnym, podobnie jak Wigilia Bożego Narodzenia. Tu jednak nie ma na przykład takich nacisków na całkowite zamykanie sklepów - wszak przygotować się trzeba do wielkanocnego śniadania a nie do wieczerzy w sobotę, a na to pracownicy (a właściwie pracownice) będą miały czas wieczorem...

Poniedziałek Wielkanocny

Ten świąteczny dzień jest wymieniany jako jeden z „kandydatów" do zamiany właśnie na Wielki Piątek. Ale trudno sobie wyobrazić szerokie poparcie dla oddania jak najbardziej świątecznego (czyli poświęconego błogiemu lenistwu i śmigusowym rozrywkom) dnia za dzień przez większość Polaków kojarzony ze sprzątaniem, gotowaniem i pieczeniem. Nie bez znaczenia jest tu też kalendarz liturgiczny Kościoła Katolickiego, w którym Poniedziałek Wielkanocny świętem obowiązkowym jest a Wielki Piątek - nie.

1 maja

To chyba dzień budzący najwięcej sporów. Z jednej strony - cokolwiek nie mówilibyśmy o jego genezie, w Polsce jest reliktem PRL-u i tak też jest postrzegany. Z drugiej - stanowi początek „Wielkiej majówki", czyli ulubionego przez Polaków czasu wolnego, przebiegającego w znacznie swobodniejszej atmosferze niż tradycyjne święta. Stąd raczej nie zniknie z naszego kalendarza, choć to właśnie 1 maja jest najczęściej wskazywany jako ten dzień, który mielibyśmy „oddać" w zamian za Wigilię czy .

2 maja

Dzień powszedni leżący pomiędzy dwoma świątecznymi, czyli fikcja pracy w swoim najlepszym wydaniu. Kto może - bierze urlop, kto nie może (na przykład pracownicy sklepów, którzy muszą przygotować się na zwiększony ruch klientów pomiędzy dniami wolnymi) - pragnie żeby i Dzień Flagi stał się świętem obowiązkowym. Wolę sobie w takiej sytuacji nie wyobrażać tłumów w sklepach 30 kwietnia... Są pomysły, żeby „komunistyczny" 1. maja zamienić na „patriotyczny" 2. ale to głosy na tyle niszowe, że nawet nie przebijają się na poważnie do mediów.

3 maja

Tu kontrowersja tyczy nie tyle samego święta (obchodzonego przecież przez dekady nawet wbrew PRL-owskim władzom), ile sposobu jego świętowania. Od lat trwa spór czy ma on przebiegać w atmosferze podniosłej czy też patriotyzm ma być okazywany w sposób nieco bardziej swobodny i radosny. Polacy wybierają najczęściej „trzecią drogę", świętując przy grillu.

Wygląda na to, że jedynym dniem, który w tej serii świąt nie budzi jakiś szczególnych dyskusji jest . Ale zasadniczo „nie liczy" się ona jako dodatkowy dzień wolny, gdyż zawsze przypada w niedzielę...

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy