Strona głównaBlogCzego uczą nas giganci historii - Winston Churchill i jego życiowe lekcje

Czego uczą nas giganci historii - Winston Churchill i jego życiowe lekcje

Winston Churchill był politykiem, żołnierzem, pisarzem (laureatem literackiej Nagrody Nobla). Doskonale znał zarówno smak sukcesu, jak i porażki. Nie dostał się do szkoły wojskowej za pierwszym razem, doświadczył nieudanych prób zdobycia miejsca w parlamencie, kilkakrotnie musiał podawać się do dymisji z ministerialnych stanowisk, zdobywał i tracił możliwości zasiadania w rządach. Jednocześnie w swej karierze kierował kilkoma ministerstwami, był Pierwszym Lordem Admiralicji, premierem, wreszcie jedną z najsłynniejszych i najbardziej znaczących postaci współczesnej historii. Oto kilka błyskotliwych lekcji Churchilla, którymi warto się zainspirować.
Czego uczą nas giganci historii - Winston Churchill i jego życiowe lekcje [Winston Churchill, fot. Rawf8 - Fotolia.com] „Jeśli przechodzisz przez piekło, nie zatrzymuj się!"
Czasem potrzeba naprawdę dużej siły, by przetrwać kiepską życiową passę. Ale nawet w najtrudniejszych momentach warto pamiętać, że „jutro jest kolejny dzień" i zatrzymywanie się na wyboistej części życiowej drogi jest bezcelowe. Wszelka energia, motywacja, najgłębsze pokłady sił powinny być wykorzystane, by wydobyć się z opresji.

„Sukces nigdy nie jest ostateczny. Porażka nigdy nie jest totalna. Liczy się tylko odwaga."
Ani jedno, ani drugie nie jest dane na zawsze. Warto świętować i umieć przełknąć gorycz , ale to właśnie odwaga sprawia, że doświadczamy zarówno pierwszego, jak i drugiego. Pokonywanie własnych ograniczeń, lęków, stereotypów jest siłą napędową wszelkich doświadczeń, bez tego - owszem - łatwiej uniknąć porażek, ale i nie można liczyć na powodzenie. Zresztą obie te lekcje są wartościowe, bo składają się na naszą tożsamość, zbiór doświadczeń, kierunek dążeń.

„Pesymista widzi trudność w każdej szansie, widzi szansę w każdej trudności."
To cytat o tym, jak ważne jest nastawienie. Te same sytuacje mogą być postrzegane diametralnie odmiennie przez różnych ludzi. Niektórzy potrafią chwytać każdą okazję i dobijać się do zamkniętych drzwi, by spełnić swoje marzenia, inni przez te drzwi nie przejdą, nawet jeśli są otwarte na oścież...

„Nigdy, nigdy, nigdy, nigdy się nie poddawaj."
Niby jedno „nigdy" powinno wystarczyć, ale hiperbola w postaci powtórzeń nie zawadzi w tym wypadku - bo ludzie, doznawszy zawodu, bardzo szybko się zniechęcają... Nie warto się poddawać, bo wówczas jednokierunkowo decydujemy o swojej przyszłości, tylko ponawianie prób realizacji planów daje szanse na ich urzeczywistnienie.

„Żyjemy dzięki temu, co otrzymujemy, ale nadajemy znaczenie życiu dzięki temu, co dajemy."
Churchill potwierdza znaną prawdę, że dzielenie swoimi dobrami, wiadomościami, talentami jest bardzo korzystne dla tego, kto składa takie „donacje". Poprzez ofiarowanie własnego wysiłku wzbogacamy samych siebie i po prostu lepiej się czujemy. Altruistyczna aktywność jest bardzo przyjemna i podnosi samoocenę.

„Poprawiać to zmieniać; być doskonałym to zmieniać często."
Ludzie sukcesu nie boją się zmian, a te stanowią spiritus movens rozwoju i sukcesów. Warto opuścić swoją strefę komfortu, tj. samodzielnie wyznaczoną granicą tego, co uznajemy za możliwe do zrobienia. Poza nią, tj. poza własną ograniczoną perspektywą naszych możliwości, są wyższe szanse na imponujące osiągnięcia. Aby móc liczyć na poprawę w jakiejkolwiek sferze, trzeba się wiec przemóc, częściej rezygnować z usypiającej wygody w sferze komfortu i starać się zmieniać zastany status quo. Dążenie do doskonałości wymaga ciągłych prób modelowania rzeczywistości.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy