Strona głównaBlogCzego uczą nas giganci historii - Mark Twain i jego życiowe lekcje

Czego uczą nas giganci historii - Mark Twain i jego życiowe lekcje

Zabawny, inteligentny, ciekawy, niezwykle popularny, towarzyski, utalentowany - taki był Mark Twain. William Faulkner nazwał go „ojcem literatury amerykańskiej". Któż z nas nie zna „Przygód Tomka Sawyera" czy „Przygód Hucka Finna"? To jedne z najpoczytniejszych książek dla młodzieży. A to nie wszystko - wiele innych jego powieści zyskało ogromną popularność i wielkie uznanie. Oto kilka wartościowych lekcji, które dał nam Twain:
Czego uczą nas giganci historii - Mark Twain i jego życiowe lekcje [Mark Twain, fot.  A.F. Bradley, New York, PD] „Człowiek nie może się czuć dobrze bez uznania dla samego siebie."

Jesteś dla siebie niezbywalnym towarzystwem, jedynym, jakiego nie da się zmienić... nic więc dziwnego, że to, co o sobie sądzisz, ma największy wpływ na Twoje samopoczucie. Zadbaj o tę relację. Jeśli masz z nią z kłopoty, zastanów się nad przyczynami i działaj, by ją polepszyć!

„Chcąc doznać pełni szczęścia, trzeba je dzielić z kimś drugim."

Podobno najgroźniejszą współczesną epidemią jest... . Nie chodzi rzecz jasna o spędzenie weekendu w pojedynkę, czy jadanie posiłków bez towarzystwa - problem dotyczy osłabienia więzi międzyludzkich zarówno w rodzinie, jak i wśród przyjaciół. Świadomość, że jest ktoś, na kogo zawsze można liczyć, kto rozumie i czuje jak my, jest jednym z najsilniejszych bodźców do działania i osiągania najambitniejszych celów.

„Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia."

Truizmem jest mówienie, że każdy kolejny dzień to nowe doświadczenia i nowe szanse. Jego powtarzanie ma jednak sens o tyle, że coś, co zdaje się oczywiste, nierzadko umyka rzetelnej uwadze. Może warto więc ponownie, dla samego/j siebie, przemyśleć to, co zwykliśmy brać za „starą śpiewkę". Twain chciał przypomnieć, że „najpiękniejsze dni" nie nadchodzą samorzutnie, ale kreowane są przez nas samych.

„Trzymaj się z dala od ludzi, którzy próbują pomniejszać twoje ambicje. Mali ludzie zawsze tak robią, a naprawdę wielcy sprawiają, że czujesz, że i ty możesz być wielki."

Jeśli chcesz osiągnąć (czy to zawodowy, czy prywatny), otaczaj się ludźmi, którzy Cię wspierają i motywują do działania. Jeśli będziesz słyszeć od partnera, przyjaciół i znajomych, że dasz sobie radę i warto podjąć wysiłek, łatwiej Ci będzie pokonywać trudności. Gdy natomiast zewsząd docierają Cię głosy zwątpienia, zazdrości, zniechęcenia - Twój zapał słabnie.

„Żyjmy tak, żeby po naszej śmierci nawet grabarz płakał."

Przesłanie tej hiperboli jest jasne - życiowy sukces czyni z Ciebie wzór do naśladowania. Nie chodzi oczywiście jedynie o finansową pomyślność, ale o to, jak układasz swoje życie en bloc, tzn. czy jesteś . Ludzie zawodowo i prywatnie spełnieni zarażają radością, napawają , przyciągają do siebie tych, którzy ciągle poszukują właściwej dla siebie drogi, są - czasem nawet mimowolnie - „nauczycielami życia".

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy