Strona głównaBlogCzego uczą nas giganci historii - Mahatma Gandhi i jego życiowe lekcje

Czego uczą nas giganci historii - Mahatma Gandhi i jego życiowe lekcje

Mahatma (w sanskrycie „wielka dusza") Gandhi był liderem indyjskiego ruchu narodowego przeciw rządom brytyjskim i jest powszechnie uważany za twórcę indyjskiej państwowości. Gandhi stał się symbolem pacyfizmu. Był niezwykłym filozofem, pisarzem, prawnikiem, politykiem. Zainspiruj się jego słowami.
Giganci historii - Mahatma Gandhi i jego życiowe lekcje „Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie".

Nie czekaj, aż ktoś dokona czegoś za Ciebie. Nie podoba Ci się to, co obserwujesz w życiu społecznym, politycznym, kulturalnym? Zaangażuj się w działalność, która jest zgodna z Twoimi przekonaniami, będziesz mógł/mogła mieć wpływ choćby na fragment tej rzeczywistości.

„Zasada oko za oko uczyniłaby wkrótce cały świat ślepym".

Chęć zemsty jest chyba jednym z najbardziej destrukcyjnych uczuć, a jej dokonanie niemal nigdy nie kończy - wręcz odwrotnie, prowadzi do eskalacji problemu. Tak silnie propagowane przez Gandhiego utrzymanie pokoju było w jego przekonaniu największym zwycięstwem.

„Szczęście jest wtedy, gdy to, co myślisz, to co mówisz i to co robisz jest w harmonii".

Tak określone to po prostu życie w zgodzie z samym sobą. To świadomość, że nasze działanie jest harmonijne z naszą wolą i nie musimy funkcjonować w rozdźwięku miedzy tym, czego chcemy, a tym, co musimy robić.

„Człowiek jest produktem swoich myśli - staje się tym, co myśli".

Sposób naszego myślenia wyznacza granice naszych możliwości. Treść myśli kształtuje sposób postępowania, podejmowane decyzje, nastrój, etc. ułatwia zarówno codzienne życie, jak i osiąganie najambitniejszych celów, a negatywne myślenie staje się samospełniającą się przepowiednią, bo podążając za treścią jaźni kreujemy takie sytuacje, jakich się spodziewamy. Jeśli więc oczekujemy , wręcz dążymy do jej doznania realizując schemat ukształtowany w naszej głowie.

„Nikt nie może mnie skrzywdzić bez mojego pozwolenia".

Ta myśl jest zgodna ze stoickim przekonaniem o tym, że tylko od nas zależy, na ile dotyka nas to, co przychodzi z zewnątrz. Umiejętność dystansowania się do rzeczywistości daje ogromną siłę nie tylko do pokonywania rozmaitych trudności, ale i skupiania się na tym, co leży w naszej mocy bez niepotrzebnego dywagowania co by było, gdyby ludzie byli inni...

„Satysfakcja tkwi w wysiłku, nie w osiągnięciu; pełny wysiłek to pełne zwycięstwo".

Nawet przy najlepszych chęciach, wytężonej pracy i konsekwentnym działaniu nie zawsze udaje się osiągnąć wszystkie zamierzone cele. Nie należy jednak skupiać się jedynie na finalnym etapie dążeń, bo satysfakcję daje dobrze wykonana „robota", czyli świadomość, że zrobiło się wszystko, by urzeczywistnić swoje zamierzenia.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy