Strona głównaBlogCzego uczą nas giganci historii - Benjamin Franklin i jego życiowe lekcje

Czego uczą nas giganci historii - Benjamin Franklin i jego życiowe lekcje

Benjamin Franklin miał okazję zaznać i biedy, i bogactwa, poznał smak i porażki, i sukcesu, znalazł się na szczytach władzy, ale i doznał upokorzeń. Parał się rozmaitymi zajęciami zdobywając powodzenie jako biznesman, człowiek nauki, filantrop, wynalazca, filozof, polityk. W najwyższym stopniu był self-made man. Jedynie dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom świecił triumfy w tak wielu dyscyplinach. Oto kilka złotych myśli jego autorstwa, które warto wziąć sobie do serca.
Czego uczą nas giganci historii - Benjamin Franklin i jego życiowe lekcje [Benjamin Franklin, fot. Joseph Duplessis, PD] „Albo napisz coś, co warto przeczytać, albo zrób coś, co warto opisać".

Słowem - mierz wysoko. Niech Twoje działania mają jak największe znaczenie. Nie poprzestawaj na małym, ale twórz projekty, których wykonanie może kosztować dużo wysiłku, ale których efekty napawają dumą!

pens to pens zarobiony".


Wysokość Twojej pensji to jedna rzecz, inna - to Twoje potrzeby. Jeśli je rozsądnie ograniczysz, tym samym „zarobisz" dodatkowe pieniądze. Słowa Franklina przypominają wydźwięk włoskiego powiedzenia: „non è ricco chi possiede ma chi meno ha bisogno" ("nie ten jest bogaty, kto posiada, ale kto ma mniejsze potrzeby").

Dobrze zrobione jest lepsze niż dobrze powiedziane".


Słowa są ważne, ale to czyny stanowią ich najwyższe uzasadnienie. Żadne piękne mowy nie przekonują tak, jak ich realny wymiar w postaci działań. Dotyczy to zarówno życia prywatnego, jak i zawodowego: najbardziej przekonująca osoba nie robi takiego wrażenia, jak ktoś, kto swoim zachowaniem potwierdza wypowiadane przekonania. Co więcej, nie chodzi przecież o to, by bezustannie omawiać plany - trzeba wziąć się do ich realizacji.

„Bycie ignorantem nie jest tak wstydliwe, jak niechęć do uczenia się".

Niewiedza może być uzasadniona - choćby brakiem warunków do , ale niechęć do poznania czegoś nowego jest trudna do wytłumaczenia i powinna być prawdziwie wstydliwa. Komplementarny do tego może być inny cytat Franklina: „inwestycja w wiedzę daje najlepsze odsetki".

„Jeśli wszyscy myślą podobnie, nikt nie myśli".

Jednomyślność nie jest zła sama w sobie, ale gdy w danej dziedzinie trudno o odmienną opinię czy innowacyjne badania, świadczy to zwykle o indolencji umysłowej... nowoczesne rozwiązania techniczne, sensacyjne odkrycia, rewelacyjne teorie - wszystko zawdzięczamy tym, którzy mieli odwagę myśleć niestandardowo.

„Kiedy skończysz dokonywanie zmian, sam/a będziesz skończony/a".

Kto spoczywa na laurach, już nie daje sobie szansy na osiągniecie niczego innego. Kiedy próbowano wyróżnić cechy charakterystyczne dla ludzi , odkryto, że jednym z takich przymiotów jest gotowość opuszczenia tzw. strefy komfortu (stanu braku wyzwań, braku modyfikacji) i dokonywania zmian.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy