Strona głównaBlogBlue Monday - najbardziej depresyjny dzień w całym roku. Nie musi taki być

Blue Monday - najbardziej depresyjny dzień w całym roku. Nie musi taki być

Według obliczeń psychologów, biorących pod uwagę m. in. pogodę, samopoczucie oraz finanse, najgorszym dniem roku został jakiś czas temu ogłoszony przedostatni poniedziałek pełnego tygodnia stycznia. W tym roku przypada on właśnie dzisiaj - 15 stycznia.
Historia "" ma zaledwie 13 lat. Termin ten został wprowadzony w 2005 roku przez Cliffa Arnalla, brytyjskiego psychologa, który przygotował matematyczny algorytm obliczający datę najgorszego dnia roku po uwzględnieniu takich czynników jak: pogoda, konieczność spłacania przedświątecznych kredytów, kończąca się pensja, obniżona motywacja, samopoczucie, a nawet niedotrzymanie .

Widoczny poniżej wzór, w którym litery w nawiasie oznaczają następujące czynniki: pogoda (W), wycofywanie się z noworocznych postanowień (Q), okres, jaki minął od Bożego Narodzenia (T), motywacja (M), zadłużenie (D), miesięczne wynagrodzenie (d), zmuszanie się do działania (Na), pozwala na wyliczenie dnia, w którym mamy najgorszy nastrój. I chociaż od samego początku środowiska naukowe delikatnie mówiąc podważały jego wartość, wiele osób przyznaje, że rzeczywiście druga połowa stycznia należy do najtrudniejszych pod względem psychicznym okresów w roku - i to ze względu na wymienione przez Arnalla czynniki.

fot. Blue Monday

Jak radzić sobie ze styczniową chandrą? Przede wszystkim warto mieć świadomość, że chociaż wiele odpowiedzialnych za nią przyczyn, jest niezależnych od nas, możemy sami zrobić sporo żeby poprawić sobie nastrój. Warto już wcześniej zaplanować na ten okres coś przyjemnego, co ułatwi przejście przez trudne dni. Trzeba też jak najlepiej wykorzystywać krótkie jeszcze godziny, w których mamy dzienne światło - jego brak powoduje pogłębianie się sezonowych załamań nastroju, dlatego spędzajmy jak najwięcej czasu na zewnątrz. Pomoże także zorganizowanie spotkania z przyjaciółmi, relaks w ulubionym otoczeniu, dobra książka lub film czy choćby jedzenie z gatunku "" (jedzenie na szczęście). Nie czekajmy jednak, aż chandra nas dopadnie, zaplanujmy przyjemności wcześniej. Oczekiwanie na coś miłego jest przecież jednym z czynników radykalnie poprawiających nastrój.

Dla osób, które jednak dzisiaj zmagają się ze smutkiem, zmęczeniem i innymi niekorzystnymi zjawiskami związanymi z "Blue Monday" mamy dobra wiadomość. Powyższy wzór wskazuje, że od jutra będzie już tylko lepiej. Czego i Państwu i sobie życzymy.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 13:43:35, 14-07-2020 Alicia251

    Niektórzy mają blue monday czały czas... Fajnie się sprawdzają naturalne metody i zawsze będę to promować. Dobrym suplementem jest Szafraceum, witamina D3 i oleje CBD https://konopna-farmacja.com/pl/p/Olej-konopny-10-CBD-10ml-Landracer/53 nie musi być ta firma, ważne żeby była sprawdzona i miała certyfikaty.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć