Strona głównaBlog35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego - wspomnienia

35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego - wspomnienia

35 lat temu miało miejsce jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Po kilkunastu miesiącach "karnawału Solidarności" komunistyczna władza postanowiła wystąpić z całą swoją siłą, wprowadzając stan wojenny. Szok, niedowierzanie i przerażenie towarzyszyło wówczas wielu ludziom. Ci, którzy żyli w tym czasie często potrafią dokładnie opowiedzieć o tym, co działo się tego dnia.
35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego - wspomnienia [Czołgi T-55 podczas stanu wojennego w Zbąszyniu, fot. www.solidarnosc.gov.pl, PD] „Obywatelki i obywatele Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej! Zwracam się dziś do Was jako żołnierz i jako szef rządu polskiego. Zwracam się do Was w sprawach wagi najwyższej. Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią. Dorobek wielu pokoleń, wzniesiony z popiołów polski dom ulega ruinie. Struktury państwa przestają działać. Gasnącej gospodarce zadawane są codziennie nowe ciosy. Warunki życia przytłaczają ludzi coraz większym ciężarem. Przez każdy zakład pracy, przez wiele polskich domów, przebiegają linie bolesnych podziałów. Atmosfera niekończących się konfliktów, nieporozumień, nienawiści - sieje spustoszenie psychiczne, kaleczy tradycje tolerancji. , gotowość strajkowa, akcje protestacyjne stały się normą. Wciąga się do nich nawet szkolną młodzież. Wczoraj wieczorem wiele budynków publicznych było okupowanych. Padają wezwania do fizycznej rozprawy z 'czerwonymi', z ludźmi o odmiennych poglądach. Mnożą się wypadki terroru, pogróżek i samosądów moralnych, a także bezpośredniej przemocy (...) Ogłaszam, że w dniu dzisiejszym ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Rada Państwa, w zgodzie z postanowieniami Konstytucji, wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju. Chcę, aby wszyscy zrozumieli motywy i cele naszego działania. Nie zmierzamy do wojskowego zamachu, do wojskowej dyktatury. Naród ma w sobie dość siły, dość mądrości, aby rozwinąć sprawny, demokratyczny system socjalistycznych rządów" – ten fragment wystąpienia do dziś budzi emocje i przywołuje pamięć tamtego grudniowego dnia.

Zapraszamy Państwa do podzielenia się w komentarzach swoją refleksją i wspomnieniami na temat 13 grudnia. Opowiedzcie, w jaki sposób dowiedzieliście się o i jakie uczucia towarzyszyły Wam 35 lat temu.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć